logotyp

Soutěže

Jednotlivé zájmové aktivity a kroužky umožňují dětem účast v řadě dovednostních a znalostních soutěžích. Také SVČ vyhlašuje každoročně několik soutěží pro předškolní, školní děti i středoškoláky v celém Středočeském kraji. 


 

Ředitelka Střediska pro volný čas dětí a mládeže ve Všenorech

vyhlašuje

 

Výtvarně literární a filmovou soutěž

pro mateřské a základní školy

Téma letošního roku: Zahrada

 

Zahrada je ustáleným obrazem hned pro několik zajímavých a důležitých skutečností. Pan Jiří Trnka ji ve svém díle prezentoval jako tajemný svět. A tajemství vzbuzuje nejen otázky, ale také chuť překonat plot, zeď nebo branku a strach… a do zahrady proniknout. Kdo z nás neměl v mládí tajemnou zahradu, tajemství, které nás provází po celý život?

 

Vyzýváme kolegy a kolegyně ve školách, „domečcích“ a školních družinách, pojďte s dětmi pátrat po jejich tajemství. A protože je zahrada trnkovské téma, můžete se jej zhostit nejen slovem a obrazem, ale také filmem. Níže v propozicích naleznete zadání. Předejte jej do škol, do družin a pojďte s dětmi tvořit tajemné světy. Uvidíme, kolik se jich vynoří. Soutěž je uzavřena setkáním tvůrců, poroty s hudebním programem a kvalitním občerstvením. Tvůrce s mimořádnou fantazií a schopností sdělovat slovem a obrazem něco, co nosí uvnitř svého srdce, oceníme i věcnými dary, které mu pomohou rozvíjet výtvarnou a pisatelskou tvořivost.

Těšíme se na Vaše soutěžní práce! Za SVČ

Hana Brožová, ředitelka

Lenka Hanková, zástupkyně ředitelky

 

Zadání soutěže a propozice

 

  1. Kategorie předškolní věk (děti narozené v letech 2014 a později)

 

Téma:

Provedu Vás naší zahradou

 

Mateřská škola je ideální prostor pro soutěž na téma zahrady. Náš nápad, který můžete vzít za svůj ,a nebo udělat něco zcela jiného, je následující:

Seznamte nás se školní zahradou tak, jak je (zdokumentujte výchozí stav), a pak v ní udělejte nějaké změny. Zahrada totiž vyžaduje péči milujícího zahradníka, aby nezplaněla. Změny zdokumentujte filmem, obrazem či komiksem a zašlete nám je zdokumentované s krátkým komentářem dětí a paní učitelky či pana učitele. Komentář může být také film… A nafilmovat můžete i sám proces proměny, děti přetvářející svou zahradu.

Způsob zpracování:

  • Soubor obrázků a kreseb zachycujících proměnu zahrady nebo jiný „příběh zahrady“
  • Soubor fotografií, obrázků a filmů či filmových dokumentů z proměny zahrady nebo z jiného příběhu zahrady, který vymyslíte

 

Doporučení: Dokument zpracovávejte průběžně, zachytíte více a můžete si pak vybírat, co zaslat, a co nikoliv. Vybrané práce zašlete na adresu SVČ Všenory a nebo na e-mail do 30. 4. 2020 (rozhoduje datum převzetí doručovatelem). Oceníme zejména skupinové práce.

 

  1. Kategorie, mladší školní věk (žáci s rokem narození 2007–2013)

 

Téma:

Zahrada snů

 

Představte nám zahradu jako prostor, zahradu jako příběh místa, kam rádi chodíte, a nebo takového místa, které vás láká, kde jste dosud nebyli… Co by tam asi všechno mohlo být? Pokuste se tyto pocity výtvarně či jinak umělecky ztvárnit. Nebráníme se ani kombinaci obrazu a slova. Můžete pracovat ve skupině, ale pozor, Pan Trnka zahradu pro své „kluky“ nadesignoval tak, že se tam více než pět z nich nedostalo. Vaše skupinka ať je prosím maximálně pětičlenná.

 

Způsob zpracování:

  • Plakát („poster“), obraz či krátké vypravování doplněné obrázky nebo fotkami.
  • Krátké filmy (animované nebo „hrané“) natočené a tabletu či chytrém telefonu na téma tajemná zahrada, tajemný prostor, a nebo jen - tajemství

Doporučení: Uvědoměním si svých tajemství a utajených přání a tužeb kultivují děti svou osobnost a učí se, jaké jsou. Budeme rádi za upřímná sdělení. Hodnotit budeme vedle techniky zpracování také nápad. A hlavně v naší soutěži se neprohrává! Tak to zkuste, třeba se o sobě a nebo o dětech a děti o svých spolužácích dozvíte víc.

 

Prosíme kolegy učitele nebo rodiče; veďte děti nejen k jasnosti, návaznosti a souvislosti sdělení, ale také k jeho grafické preciznosti (odpovídající věku), technické a gramatické správnosti. Výtvory zašlete do SVČ Všenory do konce dubna 2020.

  1. Kategorie starší školní věk (žáci sekundárního stupně škol maximálně patnáctiletí)

Téma: 

Natoč to! S mladším kamarádem, bráchou či sestrou…

 

Děti na druhém stupni základní školy mají nejen svá tajemství a mají co říci. Začínají se kolem nich také poprvé v životě objevovat menší děti, rodinní příslušníci a nebo mladší kamarádi ve škole, v ulici kde bydlí… Děti tohoto věku samozřejmě přirozeně preferují kontakt s vrstevníky. Ale i já si vzpomínám, jak jsem prováděl svého o pět let mladšího bratrance zahradami, hlavně u sousedů a u dědečka, hlavně hodně zarostlými, nejlépe obehnanými vysokou zdí. Zkrátka, vezměte někoho mladšího a ukažte mu krásná a tajůplná místa v okolí. Vím, ubývá jich, inženýrská infrastruktura nakonec pochovala i Trnkovu zahrádku. Ale domníváme se, že nějaké takové místo se silnou magií a příběhem máte. Ukažte to mladšímu a pošlete nám o tom fotopříběh nebo krátký film.

 

Způsob zpracování: komentovaný soubor fotografií dokumentujících společnou cestu a její cíl: pro tebe důležité, tajemné nebo jinak zajímavé místo. Fotografie by měly být okomentovány formou popisu či úvahy; může to ale být také vypravování o společném hledání a nalézání tajemství. Troufnete si někdo na tex v řeči vázané (básni)? Pošlete dílo emailem (svcvsenory@email.cz); oceníme a vystavíme rádi i originální texty s obrazovou přílohou zaslané poštou!

Doporučení: zdokumentujte a pošlete nám to, co není pro vás běžné: naučit něco mladšího kamaráda či rodinného příslušníka. Myslíme si, že se vám to bude nakonec moc líbit a o mladších kamarádech či rodinných příslušnících získáte bohatší a preciznější mínění.

Porota zhodnotí jasnost vyjádření a plynulost argumentace či vyprávění. Přihlédneme k vyváženosti a hloubce úvahy a k autorské odvaze. Originalitou tedy nešetřete!

 

Adresa odesílání je pro všechny kategorie:

Středisko volného času; K. Majera 371, 25231 Všenory

nebo na e-mail: svcvsenory@email.cz (Lenka Hanková)

nejpozději do 30. 4. 2020; rozhoduje datum odeslání

Na obálku / do předmětu e-mailu uveďte „SOUTĚŽ 2019/2020“.Pokud chcete něco vyhrát, sdělte nám též Váš kontakt telefonický nebo e-mailový.

Výsledky budou vyhlášeny prostřednictvím webu SVČ do 1. 6. 2020. Ocenění budou osobně pozváni na slavnostní vyhlášení s hudebním vystoupením, kde obdrží věcné ceny: potřeby na kreslení, malování či modelování, starší děti kvalitní knihu.

Porota je složena z odborníků na výtvarné umění a literaturu a z pedagogických pracovníků, předsedkyní odborné poroty bude starostka obce Všenory.

Veškerá díla budou prezentována na závěrečné přehlídce SVČ Všenory v červnu 2020.


Porota si vyhrazuje právo neudělit ceny v některé z kategorií.

KROUŽKY SVČ Všenory

obrázek
Keramika Všenory
Lektorka Hana Hrušková

keramická dílna ZŠ Všenory
PARTNERSKÉ ODKAZY:
www.vsenory.cz
HOME
Kalendář akcí
Výběr kurzů

Created by © 2014 - 2021 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign